Jeśli zastanawiasz się, który rower wybrać dla dziecka: woom GO 4 czy EXPLORE 4 – to prawdopodobnie szukasz lekkiego, wygodnego i bezpiecznego roweru dla dziecka w wieku 6–8 lat z kołami 20 cali. I bardzo dobrze, bo trochę o nich powiemy. W ofercie marki woom mamy dwa modele, w tej samej kategorii wiekowej, które niewiele się różnią od siebie. O tym, jaki jest woom Explore i czym się różni, pisaliśmy już w jednym z artykułów.
Ponieważ rodzice często pytają nas, który z rowerów jest lepszym rozwiązaniem dla dziecka, tym razem przyglądniemy się bliżej jednemu rozmiarowi tzw. „4”. W tym artykule opowiemy o przeznaczeniu i o różnicach w woom GO 4 i EXPLORE 4. Te informacje pozwolą pomóc podjąć lepszą decyzję podczas zakupu — dopasowaną do umiejętności rowerowych dziecka i jego planów.
CHARAKTERYSTYKA
GO 4

EXPLORE 4

| Rozmiar koła | 20″ |
| Wiek dziecka | 6-8 lat |
| Waga roweru | 7,8 kg (bez pedałów) |
| Hamulce | V-brake |
| Przerzutki | 7 biegów, manetka obrotowa microSHIFT Ds45, tył: microSHIFT M21SS |
| Opony | Schwalbe Litle Joe 20 x 1,4, szersza kostka bieżnika |
| Koło | 20 szprychy |
| Charakter | Rekreacyjny |
| Geometria | Wybaczająca geometria przedniej części ramy pozwala na dobrą kontrolę i większą radość z jazdy. |
| Cena katalogowa | 2399 zł |
| Rozmiar koła | 20″ |
| Wiek dziecka | 6-8 lat |
| Waga roweru | 7,8 kg (bez pedałów) |
| Hamulce | Hydrauliczne hamulce tarczowe |
| Przerzutki | 7 biegów, obrotowa manetka Shimano SL-RV300 Revoshift; tył: Shimano Tourney RD-TY200-SS |
| Opony | Schwalbe Billy Bonkers 20 x 1,5, drobna kostka bieżnika |
| Koło | 24 szprychy |
| Charakter | Sportowy |
| Geometria | Sportowa geometria z lekkim załamaniem górnej rury i nowoczesnym profilem przedniego trójkąta. |
| Cena katalogowa | 2749 zł |
woom GO 4 a EXplore 4 – najważniejsze różnice
Zacznijmy od początku. Oba modele rowerów są przeznaczone dla małych użytkowników od 115 cm- 130 cm wzrostu. Wysokość przekroku w obu modelach jest identyczna, a co za tym idzie wygoda podczas wsiadania i zsiadania jest na tym samym poziomie.
To co jest kluczowe i do definiuje różnicę to rodzaj zastosowanych hamulców. Kolejnym ważnym wyróżnikiem jest kierownica. To one przede wszystkim sprawiają, że przeznaczenie tych 20-calowych modeli jest inne. Poza tym są jeszcze drobne, minimalne różnice.
Różnice konstrukcyjne w budowie uwidoczniliśmy w poniższej tabeli.
Różnice w geometrii ramy rowerów

| Wysokość kokpitu kierownicy | 803 mm |
| Długość poziomej rury górnej | 441,9 mm |
| Rozstaw osi | 840 mm |
| Minimalna wysokość siodełka | 568 mm |
| Max. wysokość siodełka | 729 mm |
| Szerokość kierownicy | 560 mm |
| Regulacja kierownicy | ± 10° |

| Wysokość kokpitu kierownicy | 725 mm – 790 mm |
| Długość poziomej rury górnej | 448,3 mm |
| Rozstaw osi | 844,9 mm |
| Minimalna wysokość siodełka | 571 mm |
| Max. wysokość siodełka | 728 mm |
| Szerokość kierownicy | 550 mm |
| Regulacja kierownicy | indywidualna |
Czy hamulce w EXPLORE 4 robią różnicę?
Zostańmy przy hamulcach. To one są kluczem. V- brake to zupełnie wystarczające hamulce dla małych dzieci. Odpowiednie do nauki i nie są wymagające. Ich konserwacja, czy naprawa – to nie jest duży problem. W przypadku konserwacji możemy stosować preparaty w sprayu, jak i w płynie.
EXPLORE może pochwalić się hamulcami tarczowymi. Konserwacja zdecydowanie trudniejsza. Ich zabezpieczenie możliwe jest jedynie preparatami w płynie. Rower woom EXPLORE 4 ma hamulce zaczerpnięte z modelu dla dorosłych. W tego rodzaju hamulcach płyn ściska tłoki, a co za tym idzie nie ma potrzeby mocnego zaciskania hamulców. One pracują mocno i nie wymagają siły dłoni małych dzieci.
Kierownica do różnych zadań
Dobry punkt obserwacji i wyprostowana sylwetka podczas jazdy, regulacja na poziomie 10% i wysokie wzniesienie kierownicy to atuty modelu GO. Sportową sylwetkę przyjmujemy na rowerze EXPLORE, gdzie mamy zupełnie inną – płaską konstrukcję kierownicy, ale za to ma ona bardzo dobrą możliwość regulacji. Uchwyty na obu modelach odrobinę różnią się od siebie. A w pierwszym z nich zakończenia przyjmują szerszą ochronną formę, na wypadek upadku.
Przerzutki w rowerach – który rower daje większe możliwości?
W rowerach zastosowano manetki obrotowe różnych marek: Microshift i Shimano. Bardzo podobne je się obsługuje i wymagają zbliżonej siły podczas zmiany. Tutaj nie ma większych różnic, poza aspektem wizualnym. Rower GO 4 pomaga dzieciom w zmianie z: żółwia na zająca, natomiast EXPLORE już takiej wizualizacji nie posiada.
Design
Lakier błysk i matt to już bardziej estetyka. Jeden prezentuje młodzieżowy styl, dzięki naklejkom. Natomiast błysk jest odporny na zarysowania.
Dla jakiego dziecka wybrać model GO 4?
Woom GO 4 to rower o bardzo wygodnej, komfortowej pozycji za kierownicą. Szczególnie polecany dzieciom, które potrzebują uniwersalnego modelu do jazdy po mieście. Rower jest przede wszystkim lekki, a dzięki wygodnej i wyprostowanej pozycji i kierownicy w stylu BMX zapewnia niebywały komfort. Szczególnie polecany jest dzieciom, które dopiero zaczynają przygodę z rowerem lub nie czują się jeszcze pewnie za kierownicą. Aż siedem przerzutek jest w nim, a intuicyjne oznakowanie sprawi, że model jest przyjazny dla małego dziecka. Hamulce V-brake są zupełnie wystarczające dla dziecka w takim przedziale wiekowym, które rozwija swoje umiejętności jazdy. Na wycieczkę na ścieżkę rowerową i do lasu, także bardzie dobry. Opony mają dużą kostkę. Tak naprawdę jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Porada? Jeśli jest to pierwszy rower dla dziecka to postaw na wersję GO 4, bo Twoje dziecko nie wykorzysta tego, co oferuje model EXPLORE.
Dla kogo pasuje woom EXPLORE 4?
Ten rower warto wybrać, jeśli potrzebujemy zaspokoić potrzeby energicznego dziecka z dobrymi umiejętnościami jazdy i dobrą motoryką. Ten rower ma sportowy charakter, a jego szczególnym wyróżnikiem są precyzyjne hamulce. Opony mają bardzo drobny bieżnik i tak naprawdę dobrze sprawują się na utwardzonych ścieżkach, ale świetnie są także na pump- trackach. Do lasu również będzie dobry, jednakże drobna kostka bieżnika nie będzie świetnie sprawować się w błocie. To, co warto jeszcze podkreślić – to regulacja kierownicy. Pozwala ona na lepsze dostosowanie wysokości kierownicy, po to aby pewność podczas dynamicznej jazdy była lepsza. Jeśli więc, dziecko lubi energiczną jazdę po różnych wzniesieniach, EXPLORE 4 pozwala na wyższy komfort.
Czy EXPLORE 4 jest trudniejszy dla początkującego dziecka?
EXPLORE jest wszechstronny i lekki, ale lekko pochylona konstrukcja sprawia, że lepiej posłuży dzieciom, które dużo i pewnie jeżdżą na rowerze. Takim modelem nieco trudniej się manewruje, gdy dziecko nie posiada dobrych zdolności motorycznych.
Czy hamulce tarczowe mają sens w rowerze dziecięcym?
Jeśli rower to coś więcej niż pojazd, a jego użytkowanie jest intensywne i dynamiczne to hamulce tarczowe dają tą jakość. Oferują świetną skuteczność hamowania w każdych warunkach pogodowych.
