jak-dobrac-detke-do-opony-rowerowej

Jak dobrać dętkę do opony rowerowej i co warto wiedzieć przed zakupem?

Opony wyposażone w dętkę to najbardziej popularne i klasyczne rozwiązania, które sprawdzają się doskonale w różnych modelach rowerów tj. górskich, trekkingowych, crossowych czy gravelowych.  Niewątpliwie ich zaletą jest bardzo duża dostępność, łatwość wymiany, ale także szeroki zakres i wybór wariantów cenowych. Prawie każdy kolarz, który posiada rower w systemie dętkowym, nie raz stał przed decyzją zakupu dętki rowerowej. Jak ją odpowiednio dopasować i jak właściwie dobrać dętkę do opony rowerowej? O oznaczeniach, rodzajach wentyli i ważnych parametrach podczas zakupu dowiecie się w tym krótkim poradniku. Warto się z nim zapoznać, by wiedzieć, jak kupić odpowiednią dętkę do roweru.

Rozmiary dętki rowerowej w calach, milimetrach i systemie ETRTO

Po pierwsze – rozmiar koła. Każda dętka rowerowa musi pasować do obręczy koła. Powinna mieć zatem odpowiednią wielkość — czyli średnicę oraz odpowiednią szerokość. Oznaczenia stosowane przez producentów są opisywane w różnych jednostkach i znajdziesz je na opakowaniu. Choć oznakowania są podawane w różnych wymiarach, każdy z nich opisuje te dwie wartości. I tak:

 

  1. Pierwszy przykład to opony w rowerowe z wymiarami w calach np. 29×2,1. Aby zakupić właściwą dętkę musimy poszukać takiej, która będzie oznaczona pierwszym wymiarem 29 cali, a jej szerokość będzie mieściła się w określonym przedziale. Dętka rowerowa do tego jednośladu może być oznaczona 29×1,7-2,25. Zatem taki model będzie pasował do opon o szerokości od 1,75—2,25, w tym także do o wymienionej powyżej— 29×2,1.

2.Drugi przykład oznaczeń to wymiary  podawane w milimetrach np.: dla opony rowerowej typu 700x42c.

Opisuje ona miarę średnicy koła po zewnętrznej stronie – 700 mm i wewnętrznej szerokości opony 42c. Zatem chcąc kupić właściwą dętkę do tego jednośladu należy wybrać  taką, gdzie oznaczenie będzie np.: 700×35/43c. Druga wartość to przedział szerokości dętki, zatem będzie ona nam pasowała do ww. opony rowerowej o wymiarach 700x42c. Co jest najważniejsze? Znać pierwszy wymiar koła, w tym przypadku podany w milimetrach!

  1. Trzecie oznaczenie to standard tzw. ETRTO. Oznaczenia wg ETRTO powstały po to by ujednolicić i zestandaryzować rozmiary opon, felg w pojazdach, w tym rowerach, na terenie Unii Europejskiej. Głównym celem oznaczeń wg ETRTO jest zapewnienie użytkownikom jasnych oznaczeń, które dają pewność, że wybrane opony czy dętki będą pasowały do ich pojazdów. W tym oznaczeniu pierwsza wartość określa szerokość dętki, druga wielkość koła. W tabeli zestawione są wybrane rozmiary dętek, do kół rowerowych.

Wielkość kół w calach, a rozmiary wg ETRTO*

Rozmiar koła w calach Wymiar ETRTO*
12″ xx-203
14″ xx-254
16″ xx-305
20″ xx-406
24″ xx-507, xx-540
26″ xx-559
27,5″  xx-650, xx-584
28″ xx-622
28″  xx-622
  • Tabelę wykonano na podstawie wybranych produktów marek: Continental, CST

Dętka rowerowa a rodzaje wentyli

Poza właściwym rozmiarem dętka rowerowa musi mieć dopasowany wentyl. Aby komponenty właściwie działały, trzeba zwrócić uwagę na sposób pompowania opon i wielkość otworu w obręczy, bo jest to bardzo istotna sprawa. Wyróżnia się trzy podstawowe i najczęściej spotykane wentyle:

  1. Wentyl samochodowy — to niezwykle wygodne rozwiązanie. Jak napompować? To najprostszy sposób pompowania koła.  Wszędzie tam, gdzie potrzeba można go napompować na stacji pompką samochodową. Operując umiejętni końcówkami napompujemy prawie każdym rodzajem pompki rowerowej. Gdy chcemy spuścić powietrze z dętki, to wystarczy delikatnie wcisnąć wentyl do środka.
  2. Wentyl typu Presta – wąski wentyl, często stosowany w modelach rowerów szosowych i trekkingowych. Jak napompować? Mając pompkę rowerową, luzujemy zawór górny, a końcówkę pompki ustawiamy na wąskiej gumce, zapinamy pompkę na wentyl.
  3. Wentyl Dunlop — sporadycznie spotykany. Najczęściej w starszych modelach rowerów. Jak napompować? Stosujemy na pompce rowerowej końcówkę do wentylu presta.

 

Dobrze dopasowane dętki i napompowane koła

Dętki rowerowe nadają kształt kołom naszego roweru i sprawiają, że sprawnie możemy pokonywać trasę. Podsumowując informację, jak dobrać dętkę do opony rowerowej, to warto przypomnieć, że należy wziąć pod uwagę trzy parametry. Oto najważniejsze właściwości: wielkość koła, kolejno szerokość dętki oraz rodzaj wentyla.

Jak wybrać dobrą trwałość opon rowerowych?
Close Mój koszyk
Ostatnio oglądane Close
Close

Close
Menu
Kategorie